Model Uçaklar

Model Uçaklar Nedir?

Model uçaklar radyo kumandalı, tel kumandalı ve serbest uçuş şeklinde sınıflandırılabilir. Model uçaklar, maket uçaklara nazaran motorludur ve havada kontrol edebilirsiniz. Maket uçaklar yapılır, boyanır ve vitrine konur. Müşteri hizmetlerinde, giriş hollerinde maket uçaklar gösterişlidir. Ancak, model uçaklar daha sağlamdır, motorludur ve kontrol ederek uçurabiliyorsunuz. Bu nedenle model uçak kategorisi daha farklıdır.

FO,7144,59,787-8-1-200-scale-model-ucak

MODEL UÇAKLAR NASIL UÇAR?

Model uçaklarda, helikopterler ve dronelar oldukları yerden havalanırlar. Ancak jet türü olsun, ilk modeller olsun, uçmak için piste ihtiyaçları vardır. Radyo kumandalı model uçaklarda, uçak içerisindeki radyo alıcısı, uçuran kişinin elindeki kumandadan gelen sinyallerle, motoru çalıştırır ve havada manevra yapması için kanatları oynatır. Tel ile uçuşlarda ise, aradaki tel sayesinde uçuş sağlanmaktadır. Serbest uçuşlarda ise, yerde ayarı yapılan model uçaklar, çalıştırılır ve uçuşu havada yapar. Ancak en çok tercih edilen radyo kumandalı model uçaklardır.

modelucak

Uluslararası hava modelciliği komisyonu, bir model uçak için sınırlar koymuştur. 25 kg maksimum ağırlık, 50 cm2 yüzey, 250 cm2 silindir hacmi, maksimum motora verilen elektrik ise 240 volt olmalıdır.

MODEL UÇAK KULLANMAK İÇİN EĞİTİM GEREKİR Mİ?

Model uçak kullanmak için eğitim gerekir. Bu eğitimi, Türk Hava Kurumu vermektedir. Bu konuda oluşturulan kulüplerde, amatör model uçak kursları verilmektedir. Bu kurslarla birlikte rahatlıkla model uçak kullanabilirsiniz. Çevreye zarar vermeden model uçak kullanmak, ancak eğitimle olabilir.

MODEL UÇAKLAR PAHALIMI?

Günümüz teknolojisinde, model uçak ve helikopterlerin fiyatları, fonksiyona ve özelliklere göre değişmektedir. Bu nedenle, model uçaklar, uçuş mesafesine, malzemesine, kontrol cinsine ve kullandığı yakıt türüne göre fiyatları değişmektedir. Günümüzde model uçak fiyatları kategorisini belirleyen kriterler bunlardır. Uçaklarda jet türü veya kanatlı türlerde, pist gerekir. Daha fazla eğitim gerekir. Ancak model helikopter ve dronelarda, pist gerekmez ve uçuş talimatları daha kolaydır.

modelucaklar

Savaş sanayisinde silahlı saldırı yapabilen dronelar kullanılmaktadır. Düşmanları tespit etmek için, kameralı dronelar kullanılmaktadır. Reklam sektöründe kullanılan kameralı dronelar, şehrin yukarıdan taranması konusunda büyük etkisi vardır. Oyuncak sektöründe de model helikopterler üretilmektedir. Ancak, uçuş mesafesi ve gücü çocuklara göre dizayn edilmiştir. Model uçaklar içinde en çok tercih edilenler, radyo kumandalı uçaklardır.