Türk Hava Yolları Model Uçakları

 

Model uçak nedir?

Model uçak gerçek uçakların hacminin küçültülmesiyle elde edilen ve birçok alan da hizmet almak için kullanılmakta olan uçaklardır. Bu uçaklara örnek olarak Türk hava yolları model uçak serisi gösterilebilir.

Model uçakların genel özellikleri ve model uçakların eğitimlerinin hangi kurumlar tarafından verilmesi:

Model uçaklar uçma özelliğiyle donatılmış uçaklardır. Çeşitlerine değinilecek olunursa radyo kumanda kontrolü, tel kumanda kontrolü ve serbest uçuş modelleri piyasalar da yer almaktadır. Bu uçaklara hızlı ve kolay erişim için www.gencofis.com.tr adresi müşterilerine gereken hizmeti sunmaktadır. Bahsi geçen model uçak çeşitleri arasında sıklıkla kullanılmakta olan radyo kumanda kontrolü tipi olmaktadır. Uçağın için de dizayn edilmiş bir alıcı yer almaktadır. Modelcinin elinde bulunan kuman da ile bu alıcı etkileşim gerçekleştirerek bağlantı kurmaktadır.

Modelcini elinde ki cihaz sayesin de uçakta ki alıcıya sinyal gönderilmekte olup uçakta ki alıcı da bu sinyalleri düzenleyip işleyerek uçağın kontrol yüzeyini komutlar yönün de harekete geçirmektedir. Uçakta yer alan servo motorları komutlara uygun yönde çalışmaktadır. Servo motorları aracılığıyla da uçak komut yönün de hareket etmeye başlamaktadır. Diğer yandan tel kumanda kontrolü ile de model uçağın uçurulması mümkündür. Tel kuman da kontrolü ise şu şekilde işlev görmektedir: tel kontrol model ile modelci arasında ki haberleşme teller ile sağlanmaktadır.

modelucaklar

            Tel model modelci ile model uçak arasında bağlantı kurup iki varlığın birbirlerinden etkileşimini sağlamaktadır. Son model uçak ise serbest modeldir. Adından da anlaşılabileceği gibi serbest olarak yani uçmakta olan uçağa hiçbir şekilde müdahale yapılmadan uçurulan model uçaktır. Uçak uçurulmaya başlamadan önce tüm ayarlar yapılır ve uçak da bu ayarlar doğrultusun da uçma eğilimi gösterir.

3 değişik tipte ki bu uçaklar hem motorlu hem de motorsuz olarak çalışmaktadır. Model uçakların uçurulmasın da gereken eğitimler Türk hava yolları model uçak uçurmaya istinaden bu kurum ile beraber havacılık ve model uçak kulüpleri tarafından da verilmektedir. Türk hava yolları model uçak uçurmaya yönelik eğitim başvuruları ise Türk hava yollarının resmi sitesinden alınmaktadır.